Три лесни дихателни упражнения - игри
Правилното насочване на издишната въздушна струя е от изключително значение за правилното произношение на съгласните звукове в българския език. При работата с деца най-често се използва игрови подход. Вашият логопед ще ви покаже как да изпълнявате правилно упражненията у дома, а тук сме ви подбрали някой от най-забавните упражнения-игри.
1. Въздушен футбол
В голяма картонена кутия залепете зелен картон и очертайте врати подобно на футболно игрище. С няколко сламки направете две врати. Участниците играят с къси сламки и малки памучни топчета. Целта на играта е да вкарате топчето в противниковата врата като използвате единствено силата на издишната въздушна струя!
Трик: Можете да използвате предстоящата игра на въздушен футбол като предложите "загрявка" - духане на свещ или друго дихателно упражнение. Децата със сигурност ще участват!
Прочети още...5 занимания за малки изследователи
Ирина Гогова е ресурсен учител в гр.Перник. Тя ни изпрати част от любимите занимания на нейните ученици.
1.Малки изследователи
Необходими материали: капак от кутия, пясък, четка за рисуване, мек пъзел
Как се прави: Изберете капак от кутия иго напълнете с пясък. Скриите числа, букви, животни в пясъка и помолете детето да ги открие и да ги сложи по местата им като използва четката.
Заниманието е подходящо за развитие на фината моторика, изучаване на редици и въвеждането на нови думи.
Прочети още...3 лесни игри за смятане
За да запознаем децата с цифрите и стойностите им избрахме тези три лесни игри:
1. Гъсенички
Необходими материали: мъниста в различен цвят, шнур, топче за главата на гъсеничката.
Как се прави: Закрепваме топчето в края на шнура и започваме да нижем мънистата. Когато достигнат желания брой/10,15,20/ завиваме края на шнура за да не се изнижат мънистата.Освен за изучаване на цифрите гъсеничките могат да се използват и за смятане и развитие на фината моторика.
Прочети още...Пиши и изтрий
Игрите "напиши и изтрий" са популярни сред децата, но за съжаление имат край.Рано или късно детето научава верния отговор и играта вече не е толкова забавна. Трябва ли да купувате всеки път нов комплект? Във варианта, който ви предлагаме можете да променяте задачите всеки ден и да се забавлявате и учите безкрай.
Необходими материали:
1. албум за снимки с подходящи размери
2. маркер /изтриваем/
Прочети още...Тактилни игри
Познай какво се крие тук? Това занимание е подходящо за подобряване на тактилните възприятия при деца, като в същото време упражняваме и развиваме езиковата компетентност. Необходими са ви детско чорапче, чаша с подходяща форма и два по два еднакви предмети с различна текстура. Поставете избраните предмети в чашата, а нея сложете в детското чорапче. Помолете детето да извади един предмет и да го опише: мек, кръгъл, пухкав, студен, метален, дървен....Следващата задача е да бъде открит неговия двойник, без да поглежда в чорапчето. Задачата се повтаря докато детето открие всички двойки предмети.
Прочети още...Ред по ред
Шаблоните с форми и цветове са чудесно занимание, както за развитие на фината моторика, така и за концентрация, внимание и памет.
Необходими материали:
1.цветни щипки за пране
2. картони за защипване
3. цветна хартия за шаблона
4. ножица и лепило
Прочети още...Есенна геометрия
Есента е сезона на плодородието и изобилието. Вижте нашето предложение за изучаване на геометричните форми с даровете от природата. Заниманието ще подпомогне и развитието на фината моторика.
Необходими материали: грозде, клечки за зъби, малки купички
Как се прави:
Прочети още...Математика за всички
Овладяването на математическите умения започва от ранна детска възраст. Предлагаме ви няколко идеи как да превърнете скучните задачи в цветно приключение.
Необходими материали:
1. ролки от тоалетна хартия - 8 бр.
2. цветна хартия
3. дървени клечки
4. маркер, ножица, лепило
Прочети още...Сортиране по цвят
Сортирането по цвят е стратегия, която можете да използвате не само за научаване на цветовете, но и за упражнение за развитие на фината моторика. Сортиране по цвят " Дъгата" е една чудесна идея, която е подходяща за деца от 3 до 7 годишна възраст. Бъдете внимателни - играта съдържа дребни части, които е възможно да бъдат погълнати от детето.
Прочети още...Направи си сам геоборд
Геоборд е чудесен начин за запознаване с геометричните форми, буквите и цифрите. С негова помощ можете дори да създавате картини. Не е трудно да си направите сами такава дъска, а ето и необходимите материали:
1. ПДЧ дъска или коркова дъска
Прочети още...Колко е часа?
Понятието време за децата е трудно за усвояване."Ще дойда след 5 минути" за тях е някъде в далечното бъдеще. Всеки, който е опитвал да научи дете да разпознава часовника знае, че това е истинско предизвикателство. Предлагаме ви забавно занимание за учене на часовника, с което освен да разпознава часа детето много ще се забавлява.
Прочети още...