Европейски ден логопедичната терапия 2020
На шести март отбелязваме Европейския ден на логопедичната терапия. Честит празник на всички логопеди!
Пожелаваме Ви здраве, щастие и много успехи!
Кампания за безплатни логопедични прегледи "Логопед с добро сърце" 2020г.
От втори до осми март 2020г. Логопедия.БГ (www.logopedia.bg) организира за трета поредна година кампания за безплатни консултации с водещи специалисти логопеди.
През тази година кампанията се фокусира върху необходимостта от ранно откриване на нарушенията и навременното започване на логопедична терапия. Ранната логопедична интервенция намалява времето необходимо за коригиране на нарушенията и позволява по-мек, холистичен подход към нарушенията в детското развитие.
Нашата цел е да осигурим достъп до консултация с изявени специалисти логопеди в цялата страна и да популяризираме работата на езиково-говорните терапевти. Логопедите, които се включват в кампанията работят изцяло на доброволен принцип водени от любовта към всяко дете.
Наш основен партньор за 2020г. е Сдружение частно практикуващи логопеди, с чиято подкрепа успяваме да разширим обхвата на кампанията като гарантираме, че членовете на Сдружението имат легална частна практика.
Прочети още...Ново сдружение на българските логопеди
В началото на месец септември тази година е учредено ново сдружение на частно практикуващите логопеди. Учредители на новата организация са Нина Йорданова, гл.ас.д-р.Елена Бояджиева Делева и Ива Александрова.
Повече за целите и мисията на организацията можете да научите от представянето им тук:
Сдружението е създадено с мисията да обедини частно практикуващите логопеди за по-добра комункация в общността и с пациентите в името на високи професионални стандарти.
Една от основните цели е обединяване на усилията в името на подобряване на качеството на предлаганите услуги и подпомагане на легалната частна практика. Целите и планираните задачи бяха представени официално на 02.09.2019 г. Ако проявявате интерес към събитието и последвалата дискусия, може да ги изгледате на запис, като последвате този линк:
https://webinaria.bg/watch/watch2.php?meetingId=9198f1d3c1e71551a2a391b1d10373107c81eaea-1567441360247&fbclid=IwAR3B6TH2o0ZBoHQBmPzyS8In5_rSr6dr-uW6Prh_y-U9zZtjRAGykRga05k
Прочети още...
Нови доказателства за автоимунния характер на аутизма
Нови доказателства в подкрепа на тезата за автоимунния характер на аутизма.
„С това ново изследване не сме доказали причинно-следствената връзка, но това е една улика в подкрепа на идеята, че аутизмът може да е автоимунно разстройство, точно както се смята, че множествената склероза е“, казва Андерсън.
В бъдещи изследвания Андерсън и колегите му ще работят за разработването на генетично разработен модел на животни на тази Т-лимфоцитна маншетна невропатология за провеждане на изследвания за определяне на механизма, както и на причината и следствието.
Екипът също така планира да търси биомаркери - измерим диагностичен подпис в урината, кръвта или тъканите на пациента - които могат да бъдат използвани за идентифициране на тези новодокументирани клетъчни характеристики при живи пациенти. От своя страна тези биомаркери могат един ден да помогнат на клиницистите в диагностиката и дългосрочната грижа за хората с аутизъм.
Прочети още...Фамилната наследственост е ключов фактор за проявите на различни неврологични разстройства
Генетичния фонд на семейството е ключов за развитието на различни неврологични разстройства като аутизъм или синдром на хиперактивност с дефицит на вниманието.
В публикувано изследване на Pen State в списание „ Генетика и медицина“, изследователите описват резултатите от своите проучвания.
„Общият брой мутации, заличавания, дублирания или други промени в ДНК последователността може да обясни защо индивидите с мутация могат да демонстрират значително различни симптоми.“
Прочети още...Учени разкриха различия в сензорната преработка при хора с дислексия
Невролози от Масачузетския технологичен институт в съвместно проучване с изследователи от университета в Бостън(САЩ) са открили, че основен механизъм, който е в основата на сетивното възприятие, е недостатъчен при индивиди с дислексия. Мозъкът обикновено се адаптира бързо към сензорния стимул, като например звука на гласа на човек или изображения на лица и предмети, като начин да се направи обработката по-ефективна. Но при хората с дислексия адаптацията е средно около половината от тази на хората, при които не се наблюдава това разстройство.
Хиперактивност и дефицит на внимание или проблеми със съня?
Около 75% от децата и възрастните с хиперактивно разстройство с дефицит на внимание (ХАДВ) имат нарушения на съня, но досега те се считаха за отделни проблеми. Сега, в съчетание от най-новите изследвания, учените предлагат нова теория, която казва, че голяма част от ХАДВ може всъщност да е проблем, свързан с липсата на обикновен сън.
„Вярваме, че това е така, защото когато дневният и нощният ритъм е нарушен времето на няколко физически процеса се нарушава. Не само от съня, но и от температурата, моделите на движение, времето на храненията и т.н.“- споделя професор Kooй (Kooij) от университетския медицински център в Амстердам.
Прочети още...